Vydejte se do Řecka s dětmi a tentokrát BEZ cestovky
⇒ Jak na to, vám poradí zkušení cestovatelé Hanka a Ivan
Jste zvyklí jezdit na dovolenou především s cestovní kanceláří? Pojďte to letos s námi změnit a naplánujte si řeckou dovolenou na míru bez cestovky. Uvidíte, že to není žádná raketová věda, ušetříte balík peněz, které je tedy za nás lepší projíst v restauracích za všechny ty vynikající pochoutky z Řecka. Anebo za ušetřené peníze stihnout ještě jednu dovolenou. To už necháme na vás, jak s tím naložíte.
Proč plánovat dovolenou bez cestovky s námi?
Jsme Ivan a Hanka, mladý pár s třemi prcky, vášniví cestovatelé, kteří aktuálně zakotvili v Řecku na svém roadtripu po Balkánu. Milujeme spontánnost, plánovat věci za pochodu a to se neslučuje s cestovkou. Náš vysněný roadtrip po Balkánu sdílíme den za dnem na našem Instagramu Hravá cesta a v Deníčkách na Hravém blogu. A vás naučíme, jak si takovou parádní dovolenou bez cestovky naplánovat taky. Třeba právě do toho Řecka.
Jen tak na okraj, v tomto státě nejsme poprvé. Loni jsme vzali děti letecky na Krétu a týdenní dovolená se vším všudy (půjčení auta, dvoupatrová vilka, občasné návštěvy restaurací, letenky i s 1 zavazadlem do podpalubí) nás vyšla na necelých 35 000 Kč pro všech 5 osob. To je fajn, ne? Ale zpět k vaší řecké dovolené.
Prakticky si potřebujete odpovědět pouze na pár otázek:
- Kdy zhruba chcete do Řecka vyrazit a na jak dlouho?
- Jak se tam dopravíte?
- Jaký typ ubytování preferujete?
A my si teď společně probereme jednotlivé otázky.
Kdy jet do Řecka?
Dost záleží na tom, jaký typ dovolené preferujete. My třeba nemusíme davy turistů, protože co si budeme povídat, s třemi dětmi je lepší klid, žádné pohoršující a otrávené pohledy okolí. I když mezi námi, Řekové děti zbožňují, smějí se na ně a mávají jim na oplátku. A tak jsme do Řecka vyrazili koncem února a trávíme tady prakticky celý březen, tj. mimo hlavní sezónu.
Pokud tedy chcete spíše poznávací typ dovolené, zkoumat krásu památek, ale nepotřebujete se za každou cenu koupat v moři, pak vybírejte z měsíců březen, duben, část května, a poté zase říjen, listopad. A nebojte se, zima vám nebude. Například na jihu Peloponésu na začátku března bylo přes den běžně 20 stupňů, děti se máčely v moři a chodily v krátkém rukávu. V horách to bylo na softshell, ale stále příjemné počasí oproti ČR.
Hledáte naopak odpočinek, ideálně se složit na pláži u moře? OK, pak sem vyrazte od konce května do začátku října. Kdysi dávno v pravěku jsem byla prvních 14 dní v říjnu na Rhodosu a stále to bylo na koupání, akorát pláže jsem měla celé pro sebe. Počítejte pouze s tím, že v hlavní sezóně si připlatíte za vše. Nebojte se, na konci článku vám dáme pár tipů, jak na cestování do zahraničí lze trikově ušetřit.
Jak se dopravit do Řecka?
Tady máte asi jen dvě možnosti, pokud náhodou nemáte neomezeně času a vyrazili byste třeba na kole či autostopem. Tou první je vlastní auto (případně i karavan) a druhou pak letadlo.
Autem
Jak už víte, my jsme zvolili naše vlastní auto. Důvodem je především délka pobytu na Balkáně a že nechceme navštívit jen Řecko. S vlastním autem je to zkrátka pohodlnější a odpadnou vám výdaje za půjčovnu. Jen počítejte s dobou na přejezd. Například z našeho Brna na jih Peloponésu je to cca 20 hodin čistého řízení. My jsme to pojali jako výlet a rozdělili jsme si přejezd hned na 5 dní.
Doporučujeme si před cestou:
- Zkontrolovat stav auta a případně zajít na technickou.
- Vzít zelenou kartu, ptají se na ni na hranicích.
- Vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, pokud plánujete projíždět Srbskem (je to ostatně nejrychlejší možnost). Tady ho teoreticky po vás mohou vyžadovat.
Na Slovensku a v Maďarsku si kupte online jednodenní dálniční známku přes oficiálního prodejce. V Srbsku, Severní Makedonii a Řecku budete platit mýto. Pro představu, nás přejezd z Brna na jih Peloponésu na naftě a mýtech stál cca 4877 Kč. Bavíme se o roku 2025.
Letecky
Letět do Řecka je značně pohodlnější, ale zase jste omezeni lokalitou, pokud si na místě neplánujete půjčovat auto. Doporučujeme případně srovnávač RentalCars. A pozor, mimo hlavní sezónu to na některá menší letiště v Řecku lítá značně omezeně.
Pokud chcete pořídit co nejlevnější letenky, mrkněte na Pelikán či oficiální stránku Ryanair. Mají tam záložky Akční letenky. Sledujte, zda se tam neobjeví Athény či Soluň. Samozřejmě víc vám do karet nahrává, pokud nemusíte letět na pevně stanovené datum. Flexibilita vám přinese výhodnější letenky. Jestliže si dovolenou nemůžete úplně stanovit vy, pak nakupujte letenky přibližně tři až čtyři měsíce před vaším plánovaným odletem. To budou s největší pravděpodobností nejlevnější letenky. Platí to obecně pro jakoukoliv destinaci, ne jenom pro Řecko.
Nikdy nenakupujte letenky přes portály, jako je Kiwi a jemu podobné vyhledávače. Nejbezpečnější je to přímo u dané aerolinky pro případné řešení jakýchkoliv potíží. Při nákupu u Ryanair a jiných nízkonákladovek si pohlídejte včasný online check-in a správné rozměry zavazadel na palubu. Nízkonákladové letecké společnosti bývají levné, ale za vše doplňkové si připlácíte.
A ještě jednou věcí výrazně ušetříte, pokud do Řecka poletíte. Vezměte si pouze příruční zavazadlo. Do tepla k moři nepotřebujete milion věcí a případně zapomenutou věc lze vždy dokoupit na místě. Naše rodina cestuje pouze s příručními zavazadly, co se týká oblečení, a to máme tři hodně malé děti. Na naše minimalistické balení se koukněte tady.
Jaký typ ubytování preferujete?
Chcete all-inclusive dovolenou, nebo vám nevadí si vařit v kombinací s chozením do restaurací? Potřebujete servis a bazén, nebo upřednostňujete soukromí? Od toho se bude odvíjet vaše volba ubytování. Pokud chcete velký servis, doporučujeme se rovnou dívat po hotelech. My ale volíme přesně opačnou cestu.
Máme malé děti a nechceme, aby někomu dupaly (byť nechtěně) nad hlavou. Raději se ubytujeme v soukromém apartmánu či menším domku u moře. Teď mimo sezónu jak na Peloponésu, tak předtím na Krétě, se v pohodě vejdeme do rozpočtu 1300 Kč/noc za dvouložnicový plně vybavený apartmán.
Ubytování hledáme nejčastěji na portále booking.com, kde jsou i vynikající filtry. Najdete tam tedy i ty all-inclusive hotely. Doporučujeme si stáhnout appku do mobilu, někdy tam pro stejný apartmán najdete levnější cenu. Rovněž po první registraci na Booking vám na e-mail přijde kód s 10% slevou na další rezervaci. Tyto kódy sdílí cestovatelé v různých Facebook travel skupinách, tak se do nich přidejte.
Vyhledávacích portálů s ubytováním existuje více. Ještě je fajn Airbnb, kde se přímo propojíte s hostitelem. Není neobvyklé najít jedno a samé ubytko na všech portálech. Airbnb ale povětšinou slouží dobře pro ty z vás, kteří plánují delší pobyt na jednom místě. Mají týdenní a měsíční slevy.
Počítejte s tím, že Řecko není úplně levnou destinací, jako tomu kdysi bývávalo. Těch našich 1300 Kč/noc je povětšinou luxusní cena a to jedeme mimo hlavní sezónu. Velmi často v okolí narážíme na částky od 2000 Kč/noc za apartmán. Takže dobře vybírejte. Koukejte na počet referencí a celkové hodnocení. Do ničeho pod 7,8 bychom třeba my nejeli. A recenzí taky obvykle chceme alespoň kolem 50. Nově zalistovaná ubytka jsou často levná, ale bez recenzí a s rizikem, že jde o podvod. Bohužel ano, i ty se na těchto portálech dějí. Ale nám se zatím díky pečlivé kontrole nic špatného nestalo. Ubytování pro nás bylo vždy připraveno.
Rádi taky volíme ten typ apartmánu, kde se dá platit až na místě a není 100% storno. Někteří hostitelé vám při platbě v hotovosti až na místě dají další 10% slevu.
Bonusové tipy, jak na dovolené ušetřit
Slíbili jsme vám výše, že na samý závěr přidáme nějaké bonusové tipy, jak lze na cestách ještě více ušetřit. Některé z našich ověřených tipů jsme sepsali jako e-knížku zdarma. Všechny tipy s výhodou využijete i při jiných dovolenkových destinacích, ne jen do Řecka.
A tady jsou některé z nich:
- Letenky nakupujte ideálně 3-4 měsíce před odletem. Využívejte nízkonákladových společností bez jejich extra služeb. Například Ryanair lítá do Athén i Soluně.
- Nastavte si na vaši destinaci hlídacího psa na portále skyscanner.com. Budou vám chodit notifikace o cenách letu.
- Cestujte s příručním zavazadlem a ušetřete tak planetu i cenu za připlácené zavazadlo do podpalubí.
- Pokud jedete mimo sezónu, zkuste mrknout na portál Home-Exchange, přes který můžete směnit výměnu bytů/domů.
- Máte-li opravdu hodně času a jste flexibilní, pak existují služby jako Workaway (dobrovolničení za pobyt a stravu zdarma na místě), house-sitting (bydlení a často i auto zdarma výměnou za péči o zvířátka).
- Pořiďte si platební kartu s euro účtem. Ušetříte na všech převodních kurzech a poplatcích ATM v zahraničí. Pro půjčování auta se vám vyplatí mít ještě kreditní kartu na depozit.
- Jedete-li autem, vezměte si z domu nějaké trvanlivé potraviny. Případně se po cestě pro ovoce a zeleninu stavte někde v Severní Makedonii (my si nakoupili ve Skopje). Řecko není úplně levné.
- Do Řecka se taky levně dostanete jako animátor v nějakém rezortu. A ještě si vyděláte. Tato možnost ale přichází v úvahu spíše pro studenty.
Tak co, naplánujete si letos vlastní dovolenou do Řecka či kamkoliv jinam? Věříme, že ano a že si to parádně bez cestovky užijete. Dejte si pak něco dobrého v Řecku do nosu. Šťastnou cestu!