VELKÝ ŘECKÝ GASTRONOMICKÝ PRŮVODCE

Chuť Řecka od Gyrosu po Ouzo

Řecko není jen o antických památkách a tyrkysovém moři. Je to symfonie chutí, vůní a barev, která vás pohltí od prvního sousta. Řecká kuchyně, to je oslava čerstvých surovin, staletími prověřených receptů a vlivů Středomoří i Orientu. Je to kuchyně prostá, ale rafinovaná.

V tomto průvodci vás vezmeme na cestu řeckou gastronomií, od tradičních taveren až po plážové bary. Prozradíme vám, co byste rozhodně neměli vynechat, abyste si z Řecka odvezli nejen opálení, ale i nezapomenutelné kulinářské zážitky.

 

 

Taverny a Restaurace - Srdce řecké kuchyně

Představte si to - malá, rodinná taverna s kostkovanými ubrusy, vůně grilovaného masa a bylinek, hlahol místních, cinkání sklenic a linoucí se všudypřítomná řecká hudba. To je autentické Řecko. Není to jen o jídle, je to o sdílení, pohostinnosti a společnosti přátel a rodiny.

 

Co si objednat?

Listujete jídelním lístkem a marně hledáte něco, co by vám mohlo chutnat? Tak tady máte několik zaručených tipů se kterými rozhodně nešlápnete vedle a ještě k tomu potěšíte své gurmánské jazýčky.

 

Mezédes (předkrmy)

Než se pustíte do hlavního chodu, objednejte si mezédes. Jsou to malé talířky či misky s různými pochoutkami, které se sdílí a ochutnávají. Mezi naše oblíbené patří tyto:

Tzatziki – osvěžující jogurtový dip s okurkou a česnekem, je naprostá klasika. Můžete se setkat s variantou s koprem či bez.

Dolmades - kyselkavé vinné listy plněné rýží a bylinkami, jsou delikátní a lehké.

Pantzarosalata - jedná se o jednoduchý salát z pečené červené řepy, dochucený oreganem, vinným octem a sýrem feta. Existují různé varianty například také s majonézou či řeckým jogurtem.

Saganaki - pro milovníky sýra je tu "smažený sýr" (může to být feta nebo srý podobný naší goudě - kefalotyri), který se podává v zapékací misce. Na tu si dejte pozor ať se nespálíte. Pokud je u saganaki půlměsíček citronu, určitě ho použijte. Dodá tak jednoduchému jídlu další rozměr.

Horiatiki salata - řecký salát s rajčaty, okurkami, cibulí, olivami a feta sýrem, politý olivovým olejem a posypaný sušeným oreganem.

Zpravidla jsou na stolech v řeckých tavernách sety (bílý vinný ocet, olej, sůl a pepř). Kdyby na salátu nebyla po olivovým oleji ani stopa, tak neváhejte a zakápněte ho štědrou dávkou oliváče, který je právě kvůli tomu na stole přichystaný. Manžel svou část salátu s chutí zakápne i vinným octem. Právě u tohoto salátu věnujte pozornost olivám. Nebývá jich moc, ale o to je jejich chuť vzácnější. Jedná se o olivy kalamata, které nám na Krétě chutnaly tak, že jsme neodolali a museli si doobjednat extra porci oliv.

TIP: Hledejte taverny mimo hlavní turistické trasy, kde se vaří podle tradičních receptů a s láskou. Jednak tam bývá zpravidla levněji a jednak tam můžete načerpat autentickou řeckou atmosféru.

 

 

Hlavní jídla

Tady začíná ta pravá řecká hostina.

Musaka (Moussaka) – vrstvený pokrm z lilků, mletého masa a bešamelu, je národní poklad. Také se podává v zapékacích miskách, tak pozor na prsty ;-)

Souvlaki - je všudypřítomné maso na špejli 'kalamaki' (nejčastěji vepřové, ale může být i kuřecí, jehněčí nebo i ryba), které musíte nejméně jednou ochutnat. Maso se nejdříve marinuje a poté griluje.

Pastitsio - zapečené těstoviny s mletým masem a bešamelem, jsou dalším řeckým tradičním pokrmem. Svou chutí vzdáleně připomínají italské lasagne, ale dobře připravené pastitsio italskou klasiku hravě schová do kapsy.

Stifado - dušené hovězí či jehněčí maso s cibulí a rajčaty. Je neskutečně chuťově bohaté, aromatické, lehce nasládlé díky cibuli a směsi koření, jako je oregano, bobkový list, skořice a hřebíček.

Kleftiko (Lamb Kleftiko) - pomalu pečené jehněčí s bramborami a zeleninou, je delikatesa, která se rozplývá na jazyku. Nebuďte překvapeni, když před vámi na stole přistane úhledný balíček. V pečícím papíře se skrývá nebeská mana. Jestli někdo umí dobře připravit jehněčí, tak jsou to právě Řekové.

Bifteki - pro nás něco jako karbenátky z mletého masa, ale s tou správnou řeckou chutí. Bývají z hovězího masa nebo směsi hovězího a vepřového, případně i jehněčího ochucené tymiánem, česnekem a cibulí.

Gavros tiganitos - malé rybičky (grundle) obalované v mouce a smažené na hlubokém oleji. Manžel na ně nedá dopustit, ale to co se na mě i po tepelné úpravě pořád kouká, nezvládnu dát do pusy.

Čerstvé ryby a mořské plody

Pokud nejste zrovna fanouškem mořských potvor, možná právě v Řecku podávaná grilovaná chobotnice či smažené kalamáry vás přesvědčí o tom, že rozhodně stojí za to je ochutnat. Doporučujeme trochu pátrat po tom, kterou tavernu či restauraci navštívit. Můžete se zeptat obsluhy, co je ten den čerstvé a nechte si doporučit, ale řeknou vám pravdu? Na Krétě se nám osvědčilo požádat o doporučení na místní tavernu našeho pána domácího. Při příchodu do taverny jsme se měli na něho odvolat a co z toho nakonec vzešlo? Sám pán majitel restaurace nás přišel osobně přivítat (byl to bratranec našeho pána domácího) a na pochoutky, které nám naservírovali vzpomínáme se sbíhajícími se slinami ještě teď.

 

 

Přílohy - můžete jít do klasiky v podobě hranolek či rýže, ale jestli si to chcete ještě zpestřit, objednejte si smažené cuketové chipsy. Jedná se o tenoučké plátky cukety obalované v semolinové mouce a smažené na hlubokém oleji. Téměř v každé restauraci dostanete k jídlu i košík s bílým pečivem, ale my dáváme přednost pita chlebu.

Dezert - po takové hostině si zasloužíte něco sladkého a nebo se do vás už nic víc nevejde? Řekové na to mají svůj způsob ;-)

Běžně v nabídce řeckých taveren najdete i nějakou tu sladkou tečku, ale po tak vydatném jídle máte spíš chuť si povolit knoflík na košili než pozřít další sousto. Nedivte se, když se vás pozorná obsluha přijde zeptat, jestli si dáte dezert a přesto i když odmítnete na stole vám přistane vychlazený, slaďoučký a křupavý meloun. A jaký že to Řekové používají na své hosty zaručený životabudič? No přece panáčk v podobě vychlazeného tsipoura (tsipuro - domácí pálenka ze zbytků lisované vinné révy). A co myslíte? Podařilo se nám meloun s chutí sníst?

 

 

Alkoholické nápoje

K řeckému jídlu neodmyslitelně patří víno. Na rovinu, ani já ani manžel vínu příliš neholdujeme, i když máme rodinu na Jižní Moravě, ale přesto jsme museli ochutnat.

Retsina - bílé víno s pryskyřicí, má specifickou chuť, kterou buď milujete, nebo nenávidíte - náš názor už znáte :-)

Mavrodaphne - je sladké, těžké dezertní víno. Překvapivě se podává vychlazené a u tohoto druhu vína jsem osobně ochotna udělat výjimku a objednat si další skleničku.

Je libo něco ostřejšího?

Ouzo - anýzový likér, pije se s ledem a vodou, a skvěle se hodí k mezedes.

Metaxa - originální řecký alkohol něco mezi brandy a koňakem, má výraznou bylinkovou chuť a pije se samotná, s ledem nebo v koktejlech.

Tsipouro - pálenku vyráběnou ze zbytků lisované vinné révy, můžete znát také pod názvem Rákí. Osobně nám jeden panáček stačí, ale Řekové jsou na tento výtvor patřičně hrdí.

 

Bistra a Gyrosárny - Rychlý, ale autentický zážitek

Když máte hlad, ale nechcete trávit hodiny v restauraci, bistro, kde podávají gyros je ideální volba. Je to rychlé, levné a autentické.

Gyros - kdo by neznal gyros? V Řecku ho najdete na každém rohu. Maso (vepřové, kuřecí, někdy i jehněčí) se pomalu otáčí na vertikálním grilu a postupně se opéká a ořezává. Můžete si ho dát v pitě (chlebová placka) s tzatziki, rajčaty, cibulí a hranolky, nebo jako porci gyrosu na talíři. 

Souvlaki - o souvlaki už byla řeč. Podává se také formou fast foodu zabalené v pita chlebu. Je to jednodušší varianta gyrosu, ale chutná stejně dobře.

Francouzské hranolky zasypané hromadou čedaru - tady asi není potřeba žádné další vysvětlení :-) Tahle kalorická bomba je určena především turistům, ale ochutnání stojí za to.

K rychlému občerstvení se skvěle hodí pivo Mythos, Amstel, Alfa, Fix – piva jsou seřazena od nejchutnějšího po nutné zlo, tak jak je preferuje můj muž.

Jestli vás zajímá více podrobností o musacegyrosu, pita chlebu či tzatziky, najdete je zde 

♥ PRAVÁ ŘECKÁ MUSAKA

♥ GYROS - TRADIČNÍ ŘECKÉ JÍDLO, KTERÉ DOBYLO SVĚT

♥ PITA JE VÍC NEŽ JEN CHLEBOVÁ PLACKA

♥ RECEPT na domácí TZATZIKI

 

Pekárny, cukrárny a kavárny - Řecká kávová kultura

Řecká káva (Ellinikos Kafes)

Není to jen nápoj, to je rituál. Připravuje se v džezvě (malá kovová konvička) a servíruje se s usazeninou (lógrem) na dně. Objednáváte si ji podle toho, jak si ji přejete mít sladkou: sketos (bez cukru), metrios (středně sladká), glykos (sladká). Pije se pomalu, vychutnává se a je to skvělá příležitost k posezení a pozorování okolního ruchu.

Frappé

Můžete znát také pod názvem ledová káva, ale s tím co se podává u nás to nemá absolutně nic společného. Jedná se o ušlehanou rozpustnou kávu s mlékem a cukrem. Podává se s ledem, je osvěžující a ideální do horkého počasí. Objednáváte si ho s mlékem me gala nebo bez mléka horis gala a s různým množstvím cukru, tak jako u klasické řecké kávy.

My si objednáváme frappé takto - "Ena frappé metrios me gala, parakalo." - A dostaneme jedno frappé s mlékem a jedním cukrem :-)

Freddo Espresso, Freddo Cappuccino

Modernější varianty ledové kávy, které jsou populární hlavně mezi mladšími Řeky. Freddo Espresso je v podstatě espresso s ledem, Freddo Cappuccino je espresso s ledem a našlehaným mlékem - ano i studené mléko jde našlehat do husté pěny.

 

Něco sladkého na zub?

Ke kávě si Řekové rádi dají něco sladkého. Když přijdete do místní pekárny, až se vám sliny sbíhají nad těmi dobrotami. 

Chalva - pravděpodobně v povědomí Čechů nejznámější řecká laskomina, ale když ochutnáte dobroty níže uvedené, na chudinku chalvu rychle zapomenete.

Bougatsa - tohle je opravdu luxusní dezert z filo těsta a vanilkové náplně připomínající puding, ale ve skutečnosti se jedná o náplň z krupice. Bougatsa může být zalitá jejich oblíbeným medovým sirupem nebo poprášená moučkovým cukrem.

Loukomades - malé smažené koblížky zalité medovým sirupem a posypané skořicí, jsou jednoduše neodolatelné. Dali jsme šanci také pistáciové polevě, ale víte jak - originál je jen jeden ;-)

 

 

Baklava - vrstvené těsto filo plněné ořechy a zalité medovým sirupem, je skvělou sladkou tečkou za každým jídlem.

Kataifi - jeho hlavní a nejcharakterističtější složkou jsou tenké nudličky těsta, které vypadají jako vlasy. Rovněž je plněno směsí ořechů a zalité medovým sirupem.

V pekárnách také najdete skvělý výběr slaného pečiva (většinou v těstě filo) s různými náplněmi – sýrovou tyropita, špenátovou spanakopita, nebo s klobásou loukaniko. My si s manželem vždycky brousíme zuby na spanakotyropitu - náplň je špenátovo-sýrová.

 

Hydratace, hydratace, hydratace :-)

Koktejly a drinky

Plážové bary nabízejí širokou škálu koktejlů – od klasických (Mojito, Aperol Spritz) až po řecké varianty (koktejly s Ouzo, Metaxou). 

Nealko nápoje

Čerstvé džusy, ledový čaj, balená voda – to vše je k dispozici, abyste se ochladili a hydratovali. Nezapomínejte na pitný režim a o to víc na něho dbejte v horkých letních dnech.

 

A jak je to s cenami?

Řecko rozhodně nepatří mezi levné kraje, ale platí tady jedno zásadní pravidlo. Pamatujte, že ceny na pláži bývají o něco vyšší než jinde. V Aténách po nás chtěli na pláži 30€ za dvě lehátka s deštníkem a ještě jsme byli upozornění, že frappé, které jsem si přinesli sebou musí pryč. Zato taverna v zapadlé uličce, ve které jsme si dali bohatou večeři s předkrmem, a ještě nám k tomu hrála typiky řecká živá hudba, nás vyšla na necelých 50€. 

 

Řecká kuchyně je pestrá, bohatá a plná chutí. Je to kuchyně, která vás zve k objevování, experimentování a sdílení. Nebojte se zkoušet nové věci, ptát se místních na doporučení a nechat se unést vůněmi a chutěmi Řecka. Je to dobrodružství, které stojí za to zažít! A nezapomeňte – ptejte se místních, ti vám vždycky poradí nejlíp a nasměrují vás tam, kde to mají sami nejraději.

Kali Orexi! Dobrou chuť přejí Jana a Dawid ♥

 

Náš řecký příběh můžete sledovat na našem webu biooliva.cz nebo také na ⇓

  facebook - biooliva

  instagram - biooliva